Metformine HCI 500-850-1000 mg

GLİFOR Film Tablet 850 mg, GLİFOR Film Tablet 1000 mg, GLUCOPHAGE Film Tablet 500 mg, GLUCOPHAGE Film Tablet 850 mg, GLUCOPHAGE Film Tablet 1000 mg, GLUFORMİN Retard Tablet 850 mg, GLUKOFEN Film Tablet 850 mg, GLUKOFEN Film Tablet 1000 mg
Endikasyon
Antidiyabetiktir. 10 yaş ve üzerindeki tip 2 diyabet (insüline bağımlı olmayan) hastalarında glisemik kontrol sağlamak için diyet ve egzersizle birlikte monoterapi olarak endikedir. Bir sülfonilüre veya insülinle birlikte kullanılabilir.

İlacın Kullanım Şekli
Uygulanacak doz bireysel ihtiyaca göre ayarlanmalıdır. Başlangıç dozu genellikle yemeklerle birlikte günde 2x500 mg veya 1x850 mg'dır. Başlangıç tedavisi 2 hafta sürer. Daha sonra haftada bir 500 mg veya 2 haftada bir 850 mg'lık artışlarla optimum doz tespit edilir. Ortalama günlük doz 3x500 mg veya 2x850 mg'dır. Ek glisemik kontrol gereken hastalarda günde 2550 mg'a kadar dozlar verilebilir. Max. günlük doz erişkinlerde 3 g ve 10-16 yaş arası çocuklarda 2 g'dır. Eğer 4 hafta süreyle maksimum monoterapi dozuna yanıt alınamazsa, bir oral sülfonilüre kademeli olarak tedaviye eklenir. 1-3 ay süreyle max. metformin ve max. sülfonilüre dozuna rağmen yanıt alınamazsa, metforminin insülin ile birlikte kullanılması düşünülmelidir. Çocuklarda genellikle yemeklerle birlikte günde 2x500 mg kullanılır. 10 yaşın altında çocuklarda kullanılmaz. Tabletler yemeklerle birlikte kullanılmalıdır.

İlacın Dikkat Edilmesi Gereken Özellikleri
Renal, hepatik ve konjestif kalp yetmezliği, asidoz, enfeksiyon veya gangren gibi kompilaksyon gösteren diyabet, alkolizm ve juvenil diyabette kontrendikedir. Gebelik, laktasyon, ameliyat ve anjiografilerden önce, dehidratasyon ve geçirilmiş miyokard infarktüsünde kullanılmamalıdır. Yaşlılarda dikkatle kullanılmalıdır. Alkol, beta blokerler ve MAO inhibitörleri, metforminin etkisini potansiyelize ederler. Alkol ayrıca laktik asidoz riskini artırır. Bezofibrat ve klofibrat toleransını artırabilirler. Antikoagülanlarla etkileşebilir. Kortikosteroidler, diazoksit, bumetanit, furosemid, tiazid gurubu diüretikler ve oral kontraseptifler agonist etki gösterir. Lityum tuzları glukoz toleransını azaltabilir. B12 vitamininin emilimini azaltabilir. Bulantı, diyare, ürtiker, halsizlik, kilo kaybı ve ağızda madeni tat gibi yan etkiler görülebilir.

Önemli Not: Saglikadresi.com sitemizde yayınlanan ilaçlar sadece bilgilendirme amaçlıdır. Kesinlikle ve kesinlikle sitemizde yayınlanan ilaçları doktorunuza danışmadan kullanmayınız. İlaçların kullanılması halinde oluşabilecek sorunlardan Saglikadresi.com sitemiz kesinlikle sorumlu değildir.
 

‹‹ Önceki yazı

GLUCOBAY Tablet 50 mg, Tablet 100 mg

Sonraki yazı ››

Akciğer Kanseri ve Nedenleri

Önemli İlaç Rehberi Yazıları
sağlıkEn Popüler Sağlık Yazıları