Fluconazole 50-100-150 mg

Endikasyon
Antifungal ajandır. Vajinal kandidiyazis; sistemik kandidiyazis; orofageal ve özofageal kandidiyazis; üriner sistem kandidiyazis; peritonit; kriptokokkal menenjit tedavisi ile kemik iliği transplantasyonu yapılan ve radyoterapi ve/veya sitotoksik kemoterapi görenlerde kandida enfeksiyonlarının profilaksisinde endikedir.

İlacın Kullanım Şekli
Vajinal kandidiyaziste 1x150 mg; orofageal ve özofageal kandidiyaziste ilk gün 1x200 mg ve daha sonra 2-3 hafta süreyle günde 1x100 mg; sistemik kandidiyaziste ilk gün 400 mg ve ardından günde 200 mg; üriner sistem kandidiyazisi ve peritonitte günde 50-200 mg; kriptokokkal menenjitte ilk gün 400 mg ve ardından 6-8 hafta süreyle günde 200-400 mg; kemik iliği transplantasyonu yapılan hastalarda kandida enfeksiyonlarının profilaksisinde günde 400 mg kullanılır. Dermatomikozlarda 4-8 hafta süreyle haftada 1x150 mg veya 2-4 hafta (tinea pediste 6 hafta) süreyle günde 1x50 mg;

İlacın Dikkat Edilmesi Gereken Özellikleri
Karaciğer yetersizliği olanlarda dikkatle kullanılmalıdır. Tedaviye bağlı deri döküntüsü oluşması halinde uygulamaya ara verilmelidir. Renal yetmezliği olanlarda doz kreatinin klirensine göre ayarlanmalıdır. Gebelik kategorisi C'dir. Gebelerde potansiyel yarar/zarar oranı değerlendirilmelidir. Anne sütüne geçebilir. Süt veren anneler, tedavi süresince emzirmemelidir. Sülfonilüre grubu oral antidiyabetiklerle birlikte kullanıldığında hipoglisemi görülebilir. Flukonazol, fenitoin ve siklosporinle birlikte kullanılmamalıdır. Oral antikoagülanlarla birlikte kullanımı protrombin zamanını uzatabilir. Bu durumda PT dikkatle takip edilmelidir. Bulantı, kusma, diyare, baş ağrısı, cilt döküntüsü, trombositopeni ve hepatik enzimlerde artış gibi yan etkiler görülebilir.

Önemli Not: Saglikadresi.com sitemizde yayınlanan ilaçlar sadece bilgilendirme amaçlıdır. Kesinlikle ve kesinlikle sitemizde yayınlanan ilaçları doktorunuza danışmadan kullanmayınız. İlaçların kullanılması halinde oluşabilecek sorunlardan Saglikadresi.com sitemiz kesinlikle sorumlu değildir.
 

‹‹ Önceki yazı

FLUXUM Kullanıma Hazır Şırınga

Sonraki yazı ››

Stresi Azaltmanın Yöntemleri

Önemli İlaç Rehberi Yazıları
sağlıkEn Popüler Sağlık Yazıları