İbuprofen 100 mg/5ml

Endikasyon
Analjezik, antipiretik ve antienflamatuar etkili NSAİ ilaçtır. Altı aylıktan büyük çocuklarda ateşin ve hafif veya orta şiddetli ağrının semptomatik tedavisinde endikedir. Ayrıca, juvenil artritte de kullanılır.

İlacın Kullanım Şekli
Ateş tedavisinde; 6-8 saatte bir ateş 39°C'nin altında olduğunda 5 mg/kg ve 39°C'nin üzerinde olduğunda 10 mg/kg hesabıyla kullanılır. Buna göre ateş 39°C'nin altında olduğunda 6-11 aylık bebeklerde 1/4 ölçek, 1-2 yaş arasında olan çocuklarda 1/2 ölçek, 2-3 yaş arasında olan çocuklarda 3/4 ölçek, 4-5 yaş arasında olan çocuklarda 1 ölçek, 6-8 yaş arasında olan çocuklarda 1.1/4 ölçek, 9-10 yaş arasında olan çocuklara 1.5 ölçek ve 11-12 yaş arasında olan çocuklarda 2 ölçek kullanılır. Ateş 39°C'nin üzerinde olduğunda yukarıdaki dozlar bir misli artırılır. Ağrı tedavisinde 6 ay-12 yaş arası çocuklarda 6-8 saatte bir 10 mg/kg kullanılır. Max. günlük doz 40 mg/kg'dır. Juvenil artritte günlük doz 3 veya 4'e bölünerek verilen 30-40 mg/kg'dır. Kullanmadan önce çalkalanmalıdır.

İlacın Dikkat Edilmesi Gereken Özellikleri
İbuprofen ve diğer NSAİ ilaçlara aşırı duyarlılığı olanlarda kontrendikedir. Tedavi sırasında görme bozukluğu gelişirse ilaç kesilmelidir. Kalp yetmezliği ve hipertansiyonu bulunanlarda dikkatle kullanılmalıdır. 7 kg'dan küçük çocuklarda önerilmez. Koagülasyon bozukluğu olanlarda veya antikoagülan ilaç tedavisi görenlerde dikkatli olunmalıdır. Karaciğer fonksiyon testleri bozulanlarda tedavi kesilmelidir. Renal fonksiyon bozukluğu olanlarda ve diüretik alanlarda kullanılmamalıdır. Gebelik ve laktasyonda kullanılmamalıdır. ACE inhibitörlerinin antihipertansif etkisini azaltabilir. Furosemid ve tiyazid grubu diüretiklerin natriüretik etkisini azaltabilir. Lityumun renal atılımını azalttığından birlikte kullanılmamalıdır. Steroidlerle birlikte kullanıldığında gastrointestinal kanama riski artabilir. Epigastrik ağrı, bulantı, şişkinlik, mide veya duodenum ülseri, kaşınma, deri döküntüsü, görme bozukluğu, ödem ve aşırı duyarlılık reaksiyonları gibi yan etkiler görülebilir.

Önemli Not: Saglikadresi.com sitemizde yayınlanan ilaçlar sadece bilgilendirme amaçlıdır. Kesinlikle ve kesinlikle sitemizde yayınlanan ilaçları doktorunuza danışmadan kullanmayınız. İlaçların kullanılması halinde oluşabilecek sorunlardan Saglikadresi.com sitemiz kesinlikle sorumlu değildir.
 

‹‹ Önceki yazı

DOLPHİN Tablet ilaç bilgileri

Sonraki yazı ››

Akciğer Kanseri ve Nedenleri

Önemli İlaç Rehberi Yazıları
sağlıkEn Popüler Sağlık Yazıları