Medroxyprogesterone acetate 150 mg/ml

Endikasyon
Kontraseptif etkilidir. Doğum kontrolünde endikedir.

İlacın Kullanım Şekli
Her 3 ayda bir derin İM enjeksiyon şeklinde uygulanır. Adet siklusu başlangıcındaki ilk 5 gün ya da doğumdan sonraki altıncı haftadan önce uygulanmalıdır.

İlacın Dikkat Edilmesi Gereken Özellikleri
Preparat kullanılmadan önce iyice çalkalanmalıdır. Teşhis edilmemiş ginal ve idrar yolu kanamaları, teşhis edilmemiş meme hastalığı, gebelik, tromboemboli, serebrovasküler hastalıklar, tromboflebit ve karaciğer fonksiyon bozukluğunda kontrendikedir. Akut görme bozukluğu, proptopoz, diplopi veya migren tipi baş ağrısı olanlarda gerekli muayene yapılarak papil ödemi veya vasküler retina lezyonu olasılıkları giderilmelidir. Tekrarlayan uygulamalarda 18 aya kadar uzayabilen amenore veya anovülasyon görülebilir. Anaflaksiye neden olabilir. Epilepsi, migren astım ile kalp ve renal işlev bozukluğu olanlarda dikkatle kullanılmalıdır. Aşırı ve sürekli kanamalarda uzun süreli östrojen kullanımı önerilmez. Mental depresyonlu hastalar gözlem altında tutulmalıdır. Diyabetli hastalarda dikkatli olunmalıdır. Klimakteriyum başlangıcını gizleyebilir. Bazı hormon ve karaciğer testlerinin sonucunu etkileyebilir. Kilo artışı, aşırı duyarlılık, tromboflebit, akciğer embolisi, sinirlilik, uykusuzluk, uyuklama, yorulma, depresyon, baş ağrısı, ürtiker, kaşıntı, akne ve saç dökülmesi gibi yan etkiler görülebilir.
 
Önemli Not: Saglikadresi.com sitemizde yayınlanan ilaçlar sadece bilgilendirme amaçlıdır. Kesinlikle ve kesinlikle sitemizde yayınlanan ilaçları doktorunuza danışmadan kullanmayınız. İlaçların kullanılması halinde oluşabilecek sorunlardan Saglikadresi.com sitemiz kesinlikle sorumlu değildir.
 

‹‹ Önceki yazı

DEPONİT-NT Flaster ilaç bilgileri

Sonraki yazı ››

Akciğer Kanseri ve Nedenleri

Önemli İlaç Rehberi Yazıları
sağlıkEn Popüler Sağlık Yazıları