CİVANPERÇEMİ Beyazclvanperçemi, Binbiryaprakotu, Yaraotu, Barsamaotu, Achillea millefolium, (Composi- tae).

Kullanılan kısmı: Çiçekleri.
Bilinen bileşimi: Uçucu yağ (pinenler, berneol, cineol, terpineol, kamphor, thuon), reçineli madde, şekerler (glikoz, sakaroz, mannitol), tanen, fosfat, organik asidler, acı bir glikozid (achillein), potasyum tuzlan.
Özellikleri: Ağızdan: Acı tonik ve kabız yapıcı, yumurtalık ve rahim ağnlannı dindirici, ergenlik ve menopoz dönemlerinde sakinleştirici, regl/âdet düzenleyici, kan dindirici, iştah açıcı, idrar söktürücü, safra artıncı, sindirim sistemini ve kan dolaşımını düzenleyici, bağırsak kurdu düşürücü.
Haricen: Yara iyileştirici.
Önerilen hastalıklar: Ağızdan: Astım, sindirim ve idraryollan spazmlan, menopoz rahatsızlıktan, romatizma, sinirbozukluğu, genel yorgunluk, soğukalgınlığı, grip, kan dolaşımı rahatsızlıktan, hemoroid, lenf bezleri rahatsızlıklan, çocuklann işeme zorluklan.
Haricen: Beyazlıklann giderilmesinde, hemoroidlerde, romatizmal ağnlarda, deri ve mokoza iltihaplannda, ayak ve göğüs yaralannda, zührevî hastalıklarda.
Kullanım şekli ve dozu: Ağızdan: 4 bardak suda 30 gram çiçek kaynatılır. Yemek aralannda l'er fincan içilir.
*    Asidik olarak günde 30- 100 gram.
*    Hemoroid için: Sulu elde edilmişinden günde 2-3 gram.
*    Tentürû: Günde 3 kere 20-30 damla.
*    Şurubu: 4.5 bardak suya + 100 gram taze yaprak + 1200 gram tozşeker konur. Konsantras¬yonuna varıncaya kadar kaynatılır.
Kullanım süresi: 20-50 gündür.
*    Antihemorradial/hemoroid iyileştirici supozituar: 0.25 gram civanperçemi özü + 3 gram ka¬kao yağı + 1 gram beyaz mum merhem kıvamına gelinceye kadar karıştırılır.
*    Antiromatizmal/romatizma tedavisine destek pomad: 2 gram civanperçemi özü, 5 gram lanolin, 45 gram kafurulu pomad karıştırılır. Ağrılı yere friksiyon yoluyla tatbik edilir.
*    Vagina ve idraryollan yanmaları için: 4 bardak suda 1 avuç bitki 10 dakika kaynatılır. Süzüldükten sonra lavaj yapılır.
Bu ilaç, saç dökülmesine karşı da kullanılır.
*    Taze bitkiden sıkılarak elde edilen özsu hemoroid ve bacak yaralarına sürülür.
*    Dermatoz ve egzama için: 1 avuç bitki 4 bardak suda kaynatılır. Hastalıklı yerler yıkanır.
*    Rahatlatıcı ve kopilleri açıcv Banyo suyuna 1 avuç bitki karıştırılıp 10 dakika oturulur.
 

‹‹ Önceki yazı

Jinjivit (Gingivitis)

Sonraki yazı ››

Stresi Azaltmanın Yöntemleri

sağlıkEn Popüler Sağlık Yazıları